قالب وبلاگ
مدیریت و صنعت
Iran Industrial Management 
آخرین مطالب

برای اداره کسب‌و‌کار خود به مهارت‌های مدیریتی زیادی علاوه بر دانش بازار نیاز دارید. اگر شما کسب‌و‌کار خود را شروع کرده‌اید باید تمام کارها‌، از خدمات‌دهی به مشتریان تا آماده سازی حساب‌ها را خودتان انجام دهید که اغلب مواقع کار سخت و دشواری است. در ذیل مهارت‌های اصلی چرخاندن کار و چگونگی پرورش آنها بیان شده است.

مهارت‌های رهبری
از زمان کودکی، ما به پیروی از رهبران و داشتن ساختاری که برایمان مشخص کند از ما چه انتظاری می‌رود، تمایل داریم. کسب و کارهایی که به شیوه مطلوبی گردانده می‌شوند نه تنها بازار محور هستند، بلکه در راس هرم قدرت، رهبرانی قوی دارند که می‌دانند چه کار می‌کنند. آنها با دادن انگیزه به تیم‌هایشان، عملکرد بهتری برای رسیدن به اهداف کلی شرکت به دست می‌آورند.‌ این مدیران در تصمیم‌گیری وقت را هدر نمی‌دهند و شرکت را در مسیر درستی به سمت جلو می‌برند.
بعضی از افراد رهبر به دنیا می‌آیند و آنچه که برای اداره یک کسب‌و‌کار موفق لازم است را دقیقا می‌دانند، اما بیشتر ما‌اینگونه نیستیم و به همین دلیل، برنامه‌های آموزشی برای توسعه و پرورش مهارت‌های رهبری از قبیل رهبری استراتژی، رهبری تیم‌های افراد، رهبری برنامه‌های‌ایجاد تغییرات و مدیریت آن دسته از سیاست‌های شرکت که با تغییرات برنامه‌ریزی شده در ارتباط هستند.
مهارت برنامه ریزی استراتژیک 
هر کسب و کاری برنامه‌ای را دنبال می‌کند، حتی اگر‌این برنامه را مکتوب نکرده و به صورت یک سند در نیاورده باشد. اما توسعه و پیاده‌سازی تغییرات استراتژیک مهارتی است که تمام دارندگان کسب‌و‌کار بدان نیاز دارند.
انجام ممیزی استراتژیک و نوشتن طرح کسب‌و‌کار اولین گامی ‌است که باید در‌این راستا برداشته شود.
داشتن تفکر استراتژیک مهارت نادری در بین دارندگان کسب‌و‌کار و مدیران است، چرا که بیشتر افراد روی کارهای روزانه و برخورد با مسائل مشتریان تمرکز می‌کنند تا پس از آن بتوانند به صندلی تکیه زده و در مورد آینده فکر کنند و قبل از ‌اینکه متوجه شوند یکسال دیگر می‌گذرد و پیشرفت کمی ‌به دست می‌آید.
استفاده از استراتژی در کسب‌و‌کار به شما کمک می‌کند تا قدم‌های روشنی در جهت مقاصد خود که در راستای اهداف دراز مدت است بردارید. (به جای ‌اینکه تنها به حفظ شرکت یا افزایش یک درصدی سود فکر کنید.)
مهارت بازاریابی
شاید بتوان گفت که در قلب هر کسب‌و‌کار موفق، بازاریابی واقعی نشسته است که به راستی‌این را درک می‌کند که ‌این مشتریان هستند که صورت حساب‌ها را پرداخت می‌کنند و باعث رشد شرکت می‌شوند. کسب و کارهای موفق از دل جوابگویی کامل و مطلق به نیازهای مشتریان ظهور می‌کنند. در دوران رونق اقتصادی هر کسی می‌تواند کسب‌و‌کار را بچرخاند، اما کسب و کارهایی می‌توانند از رکود جان سالم به در برند که به وضوح خواست مشتریان را فهمیده و محصولات و خدمات خود را با آن تطبیق دهند.
بازاریابی یک مهارت کلیدی در داشتن و خریدن است و ارائه آنچه مردم می‌خواهند بخرند یکی از نیازهای آشکار گرداندن یک کسب‌و‌کار است، اما بسیاری از مردم واقعا نمی‌دانند که چگونه باید برای یک کسب‌و‌کار بازاریابی کنند. سازمان‌هایی که بازاریابی را محور فعالیت‌های خود قرار می‌دهند قادر هستند با روندهای بازار مقابله کنند و معمولا نسبت به رقبایشان سود و درآمد بیشتری کسب می‌کنند. کتاب‌های خوب و دوره‌های آموزشی بسیاری در زمینه بازاریابی است که ارزش خواندن یا گذراندن دوره را دارند.
فروش و روابط با مشتری
فروش تقریبا یک نوع هنر محسوب می‌شود و هر کسی تا به حال احتمالا چیزی در زندگی خود فروخته است. چه در یک مصاحبه برای استخدام شرکت کرده باشید (که طی آن لازم است به نوعی مهارت‌های خود را بفروشید) و چه خانه‌ای فروخته باشید مهارت‌های اولیه فروش را کسب کرده‌اید.
داشتن مهارت‌های لازم برای فروش در واقع به معنای داشتن درک کاملی از فرآیند فروش از اولین تماس با مشتری تا اتمام فروش است. می‌توانید به وب سایت‌های موفق نظری بیندازید و ببینید که فرآیند فروش آنها چگونه است و همچنین ببینید که دلیل افول بسیاری از سایت‌ها ‌این است که از مشتری درخواست ارسال سفارش نمی‌کنند. فروشندگان خوب هیچ مذاکره‌ای را بدون دریافت سفارش یا حداقل گرفتن تعهد خرید ترک نمی‌کنند؛ چرا که تنها دادن چند برگ بروشور و کاتالوگ به مشتری بالقوه، به فروش نمی‌انجامد.
فرآیند فروش شش مرحله اساسی دارد:
یافتن مشتری بالقوه برای محصولات جدید
تماس اولیه با مشتری بالقوه 
ارائه کالاها و خدمات فروش
مدیریت مخالفت‌ها
اتمام فروش
پیگیری/ خدمات پس از فروش
همان‌طور که در بالا اشاره شد مدیریت مخالفت‌ها و اعتراضات و اتمام فروش احتمالا مهم‌ترین ‌این موارد هستند که افراد بدون پیش‌زمینه در امر فروش با دشواری با آن مواجه می‌شوند.
مهارت‌های ارتباطی
برقراری ارتباط موثر با کارکنان‌، مدیران و مشتریان مهارتی است که معمولا صاحبان کسب‌و‌کار موفق از آن بهره‌مند هستند. اکثر مردم به طور روزانه حتی شده در حد یک‌ ایمیل هم که باشد چیزی می‌نویسند. اما در نوشته‌ها احتمال برداشت‌های نادرست وجود دارد؛ چرا که در نوشتار تاکید روی لغات نسبت به گفتار کمتر است. استفاده از کلمات درست در متن یک عنصر کلیدی است؛ اما شاید نوشتن آخرین راه علاج باشد؛ زیرا مکالمه مستقیم معمولا نتایج مثبت بیشتری به دنبال دارد.
ارتباطات نوشتاری معمولا در پیام‌های تبلیغات استفاده می‌شوند و بهتر است که از یک فرد حرفه‌ای در نوشتار‌های تبلیغاتی برای ‌این کار استفاده شود تا ‌اینکه بخواهیم در خانه یا شرکت خودمان آن را انجام دهیم. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که می‌توانند تبلیغ‌نویس باشند؛ اما در واقع عده کمی ‌از عهده آن برمی‌آیند. استفاده از واژه‌های مناسب می‌تواند میزان مراجعه مشتریان پس از تماس را 2 تا 3 برابر افزایش دهد و داشتن مهارت در نوشتن متون تبلیغی برای داشتن یک تماس موفق ضروری است.
چه در یک جلسه باشید یا کسی را در یک گردهمایی کار شبکه‌ای ببینید، تاثیری که شما روی طرف مقابل می‌گذارید مشخص کننده واکنش وی در مقابل سخنان شما است. شما نه تنها باید با اعتماد به نفس باشید، بلکه باید نشان بدهید که در زمینه مورد بحث دارای دانش هستید. همه افراد به داشتن مهارت‌های گفتار در جمع نیاز ندارند؛ اما اگر بخواهید برای جمع بزرگ‌تری از مردم سخنرانی کنید باید بدانید که آنها می‌خواهند از شما یاد بگیرند- احتمال‌ اینکه شما از شنوندگان، گوشه کنایه بشنوید یا آزار و اذیتی ببینید کم است؛ اما به هر حال اگر در مورد موضوع آگاهی داشته باشید، دلیلی وجود ندارد که چنین اتفاقی بیفتد.
دوره‌های آموزشی مختلفی برای افزایش مهارت‌های ارتباطی وجود دارد؛ اما همان رابطه همه روزه با مردم هم می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
مدیریت افراد و منابع انسانی 
اگر شما کارمندانی دارید یا در فکر استخدام آنها هستید، باید قادر به تعیین اهداف و‌ایجاد انگیزه باشید تا آنها کار را با استانداردهای شما انجام بدهند. البته باید تمام قوانین و مقررات مربوط به کار را هم اجرا کنید.
این بخشی از مهارت‌های رهبری است و کارمندان نیاز دارند تا بدانند که شرکت در کجا‌ ایستاده و نقش آنها در شرکت چیست و از آنها چه انتظاری می‌رود.
مهارت‌های مالی و حسابداری
شاید بزرگ‌ترین دردسر در گرداندن یک کسب و کار، مدیریت جریان نقدی است. پول نیروی حیاتی هر کسب و کاری است و کسب‌و‌کار‌های سودآور و موفق اگر پولی نباشد به زمین می‌خورند و نمی‌توانند به کارمندان و تامین‌کنندگان پولی پرداخت کنند.
تامین‌کنندگان به سرعت از بین می‌روند و دیگر چیزی برای فروش باقی نمی‌ماند و کارمندان کار خود را ترک کرده و به دنبال شغل دیگری می‌روند.
شما باید قبل از شروع کسب و کار، یک طرح توجیهی با پیش‌بینی مالی موجه داشته باشید؛ زیرا‌ این یک ابزار سودمند برای مدیریت جریان پول نقد است.
بسیاری از بانک‌ها شکلی از خدمات بانکی آنلاین را ارائه می‌دهند که شما از طریق آنها می‌توانید حساب‌های بانکی خود را روزانه مدیریت کنید و ببینید که صورت حسابتان چیست چه مقادیری را کی باید پرداخت کنید و کی صورت حساب‌های فروشتان را دریافت می‌کنید.
حتما زمانی را پیش از آغاز کسب‌و‌کار برای تدوین طرح کنار بگذارید حتی اگر هفته‌ها طول بکشد؛ چرا که در آینده با شوک‌های ناخوشایند مواجه نمی‌شوید.
شما باید همچنین از برخی جزئیات کسب‌و‌کار خود مانند قیمت فروش محصولات، هزینه هر محصول، سود و هزینه حاشیه‌ای اطلاع داشته باشید. اگر فکر می‌کنید با کمبود پول مواجه خواهید شد قبل از ‌اینکه دیر شده باشد حتما با بانک یا حسابدار خود برای دریافت کمک مذاکره کنید.
و در آخر‌، کسب مهارت‌های ابتدایی در حسابداری یکی دیگر از نیازمندی‌های مدیریت موفق کسب‌و‌کار است. 

مترجم: فاطمه ابوالحسن لو
منبع: http://www.smallbusinesspro.co.uk 

[ پنج‌شنبه 11 آذر 1389 ] [ 23:15 ] [ کیوان کیوان مرز ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

- عضو انجمن مدیریت منابع انسانی ایران - مدیر اداری و منابع انسانی شرکت پدیده شیمی غرب ( گروه صنعتی گلرنگ ) سوابق : - معاونت اداری و منابع انسانی گروه بهداشتی فیروز - مدیر اداری و منابع انسانی شرکتهای پایاپلیمر و زینو پارت - سرپرست اداری و منابع انسانی شرکتهای بهداد , دنیای آرایش و صنایع بسته بندی پوشش گستر , گروه مهدتاژ - مسئول دفتر مهندسی شرکت والاپوش تهران کیوان کیوانمرز IranHR.blogfa.com IranIM.blogsky.com facebook/IndustrialManagement instagram/IndustrialManagement telegram.me/IndustrialManagement www.linkedin.com/in/keyvankeyvanmarz
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 127848